Ako si vybrať správny fotopapier?

V dnešnej dobe je na trhu už veľké množstvo druhov fotopapiera – rôzne veľkostné balenia, rozmery, gramáž či samotná povrchová úprava. Čo všetko treba vziať do úvahy pri výbere toho správneho fotopapiera?

Čo je to fotopapier?

Ide o papier so špeciálnou úpravou umožňujúcou lepšiu absorpciu atramentu, preto sú výtlačky ostrejšie a jasnejšie. Pod pojmom fotopapier si určite každý predstaví, papier na tlač fotografií. A tu sa hneď dostávame k  omylu. Fotografický papier totiž predstavuje tlač vo fotografickej kvalite a preto je vhodný aj na tlačenie iných vecí ako sú fotografie (napríklad reklamné materiály alebo slávnostné oznámenia).

Na čo je fotopapier vhodný?

Fotografický papier je určený pre tlač plagátov, fotografií, firemných a školských prezentácií, vizitiek alebo oznámení.

Podľa povrchovej úpravy delíme fotopapier na:

  • lesklý
  • matný
  • pololesklý

Laserová vs. atramentová tlačiareň

Na samom začiatku je dôležité rozlíšiť medzi fotopapierom pre laserové a atramentové tlačiarne. Dnes sú papiere vyrobené už špeciálne pre každú tlačiareň.

Fotopapier značky APLI Zdroj: Silnaspinka.sk

Akú gramáž papiera si zvoliť?

Plošná hmotnosť z určitého pohľadu ovplyvňuje hrúbku papiera. Na výber máte papier z mnohých gramáží:

1) 85-130g/m2 - vhodná alternatíva ku kancelárskemu papieru pre tlač dokumentov, manuálov, bakalárskych a diplomových prác, faktúr, prezentácií

2) 130-200g/m2 – určené pre tlač letákov, reklamných materiálov či fotografií pre zníženú manipuláciu

3) 200g/m2 a viac – ideálne pre tlač fotografií (najmä klasickej fotografii), ktoré budete vystavovať zvýšenej manipulácii

Formát fotopapiera

Väčšina bežných tlačiarní dnes poskytuje tlač A4, no aj formát A3 je už celkom dosť rozšírený v domácnostiach. Na domáce použitie sa používajú fotopapiere o veľkosti 10x15 – ktorý je najpoužívanejším formátom tohto druhu.

Zdroj foto: pixabay.com