Ako si vybrať kvalitnú kávu?

Káva má pozitívne účinky a často nás zachráni v niekoľkých situáciách hlavne v práci. Oplatí sa do nej investovať? Ako rozoznať kvalitnú kávu?

Kvalita na prvom mieste

Keď hľadáte čo najkvalitnejšiu kávu, musíte vziať do úvahy niekoľko faktorov. Najdôležitejšie je nebáť sa do kávy investovať. Kvalitná káva vás v prepočte na jeden nápoj vyjde len o niekoľko centov viac ako bežné lacné kávy, ale s výsledkom a chuťou budete nadmieru spokojní.

Potom si už len vyberiete spôsob prípravy, množstvo kofeínu a vody alebo typu nápoja, na aký máte chuť – či už si zvolíte talianske espresso, capuccino, iné mliečne kávové nápoje alebo väčšiu krémovú kávu.

Mletá, instatná vs. zrnková káva?

Niet pochýb o tom, že zrnková káva je základom kvalitného kávového nápoja. Pri zrnkovej káve máte na výber množstvo talianskych značiek káv alebo 100% kávu Arabicu s nižším obsahom kofeínu či rôzne kávy a ich odrody z celého sveta.

Pri výbere sa zaujímajte sa o pôvod a o kvalitu zrniek kávy, mali by byť čerstvé, nepolámané a nemali by obsahovať červy, drievka či iné plodiny. Dajte prednosť organickej káve – je zdravšia a obsahuje menej pesticídov.

Nescafe káva nepatrí ku pravej a kvalitnej káve, no vďaka jej ľahkej príprave prevláda vo viacerých domácnostiach. Prečo však nenahradí nikdy žiadnu kvalitnú zrnkovú kávu? Práve vďaka jej nezameniteľnej chuti.

Prečo si dať v práci pauzu a piť kávu?

Množstvo štúdií poukázalo na to, že pitie kávy v práci pomáha zlepšovať výkon a hlavne počas nočných hodín. Spoločné pitie kávy dokonca posilňuje atmosféru a kolektív. Človek nedokáže pracovať a byť sústredený po celý čas a potrebuje niekedy aspoň 5 minútovú prestávku. Tá je ideálna na kávu a menší „pokec“, kedy sa rozoberú rôzne pracovné témy a získa sa napríklad pohľad na vec, ktorá je prioritou dňa, aj od nezainteresovaného kolegu.

Najlepší čas na kávu?

Možno to niekoho prekvapí, ale najlepší čas na kávu nie je ráno, ale okolo 2 poobede. Predpokladá sa, že najnižšiu úroveň energie dosahujeme za obedom a vtedy by sme ju mali doplniť šálkou tohto čarovného nápoja. Účinky kávy na ľudský organizmus sú rôzne, záleží na veku, hmotnosti a iných faktoroch. Dostaviť by sa mali do 30 minút a tak do 4-5 popoludní dokážeme plnohodnotne ďalej fungovať a pracovať.

Zdroj foto: pixabay.com