Ako správne vybrať školskú tašku nielen pre budúceho prváka

Blížiaci sa nový školský rok si vyžaduje výber školských potrieb a najmä školskej tašky. Nie každá, na prvý pohľad pekná taška, je vhodná pre malého školáka. Školská taška by mala byť kvalitná a správne tvarovaná pre vyvíjajúci sa detský chrbát. Na čo sa zamerať pri jej výbere?

Kupujeme školskú tašku

V niektorých rodinách už školská taška je pripravená dlhšiu dobu, iní si nechávajú na jej kúpu práve letné mesiace. V obchodoch dnes nájdete rôzne druhy, veľkosti, farby, dizajny, značky, obrázky a prevedenia školských tašiek.

Veľmi dôležité je starostlivo vybrať tú najlepšiu a najkvalitnejšiu, aby sa predišlo poškodeniu chrbtice a kĺbov. Vyššiu pozornosť treba venovať výberu tašky pre tých najmenších. A navyše - ak vyberiete tú pravú pre vášho školáka, môžete mu dokonca nástup do školy spestriť či spríjemniť.

Školská taška vs. školský batoh

Pri menších školákoch a prváčikoch sa pre zachovanie zdravej chrbtice určite rozhodnite pre školskú tašku (známu aj ako aktovku). Najvhodnejšia je taška z anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou. Starším deťom môžete kúpiť už aj školský batoh. Tvarom sa podobá aktovkám, je o niečo ľahší a podporuje zdravý vývoj chrbtice. Pre deti na konci druhého školského stupňa je vhodný aj populárny módny školský vak. Opäť dbajte na to, aby mal anatomické tvarovanie chrbtovej časti.

 

Na čo prihliadnuť pri výbere školskej tašky

  • účel – vyberajte tašky určené výhradne pre školákov, sú anatomické, s pevnou konštrukciou
  • hmotnosť tašky – myslite už vopred na to, že dieťa si bude do tašky vkladať množstvo kníh a zošitov, kupujte preto čo najľahšie výrobky, napr. niektorí výrobcovia ponúkajú odľahčené modely - Emipo (0,98 kg) alebo tašky o troška ťažšie, ale stále v norme - Hama (1kg)
  • veľkosť tašky – niektoré tašky a batohy nemajú správnu veľkosť alebo sú nosené uvoľnene a to tak, že siahajú až po zadok, pri správnom nosení by mala školská taška siahať približne 5 cm pod pásom
  • vek dieťaťa – pri výbere tašky treba vziať do úvahy aj vek dieťaťa
  • bezpečnostné prvky – reflexné prvky alebo obrázky sú podstatné najmä v prípade zhoršených podmienok (dážď, sneh, tma, hmla)
  • materiál tašky – dnešné školské tašky sú väčšinou vyrobené z nepremokavých materiálov, pri taške uzatvárateľnej zipsami existuje pravdepodobnosť premoknutia a poškodenia obsahu, vyberajte preto nepremokavé a ľahko umývateľné materiály s krytými zipsami
  • vnútorná dispozícia – školská taška resp. batoh by mala obsahovať niekoľko vnútorných priehradok, vreciek alebo komôr, vnútro by malo obsahovať minimálne 2 priehradky pre lepšiu priehľadnosť tašky, výhodou sú špeciálne priečinky pre desiatu, fľašu s vodou alebo oddelené miesto pre rozvrh, peračník atď.
  • popruhy – ramenné popruhy kvalitnej školskej tašky by mali byť hrubé so špeciálnou výstelkou

Tip: Tzv. bedrové popruhy sú veľkou výhodou školskej tašky, pomocou nich je možné rozdeliť váhu tašky aj na bedrové kosti a odľahčiť ramená.

  • dizajn – myslite tiež aj na vkus dieťaťa a jeho názor, taška by sa mu mala v prvom rade páčiť, pretože v inom prípade ju nebude musieť chcieť nosiť, dôležitá je aj výrazná farba tašky – žiaka je dobre vidieť
  • príslušenstvo – niekedy je výhodné nakúpiť celý set školských potrieb – školskú tašku spolu s peračníkom, vakom na prezuvky či úbor a puzdrom

 

Školská taška 4- dielny set Step by Step Light pre prváčikov

Pozor: Školská taška by mala byť vyrobená v súlade z normou STN 79 6506!

Spinka radí: Aby chrbát nebolel

Pozor na to, aby dieťa nenosilo tašku na jednom ramene. Môže byť akokoľvek kvalitná, nosenie a záťaž na jednom ramene predstavuje veľkú námahu chrbtice. Ťažké tašky pri nesprávnom nosení môžu spôsobiť problémy nielen s chrbticou, ale aj ramenami a krkom.

Odporúčame školské tašky, batohy a vaky od výrobcov Hama, Pulse a Emipo, ktoré nájdete v našom eshope. Ponúkajú kvalitné školské aktovky a batohy z anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou a vetracími drážkami. Najobľúbenejším radom od značky HAMA je Step by Step s rôznymi rozprávkovými motívmi ako pre dievčatá tak aj pre chlapcov.

 zdroj foto: pixabay.com