Kedy kupovať prvý písací stôl?

K výberu písacieho stola väčšinou dochádza ešte predtým, než dieťa zasadne do školskej lavice. Niekedy môže byť podnetom práve prvé chytenie farbičiek alebo štetcov do ruky. Na svoje prvé umelecké výtvory musí mať dieťa vhodné miesto. Od začiatku nástupu do školy je písací stolík už samozrejmosťou.
 

Moderný a zároveň praktický

Tu platí pravidlo, že detská izba by mala byť celkovo prispôsobená dieťaťu a jeho potrebám. Musí sa v nej hlavne cítiť pohodlne a pokojne. Detský písací stôl by mal byť vždy len pre jedno dieťa, tzn. prepožičiavanie jedného stola nie je v tomto veku veľmi vhodné. Stolík by mal rovnako poskytovať dostatočný úložný priestor.

Aj keď dizajn nie je pri kúpe najdôležitejším faktorom, dieťa potrebuje mať pocit, že z detskej izby vyžaruje isté čaro. Nebojte sa preto siahnuť aj po žiarivejších farbách, dokážu oživiť celkový priestor. Dnes vidíme naozaj pestrú ponuku materiálov, farieb ale aj dizajnových prevedení písacích stolov. Určite je z čoho vyberať. Hlavne myslite na to, aby sa Vaše dieťa do izby rado vracalo.

Správne umiestnenie

Netreba zabúdať ani na to, aby bol pre stôl nájdený vhodný priestor. Najideálnejšie je stolík umiestniť čo najbližšie k oknu. Zabezpečíte tak dostatok denného svetla, čo je výhodné pre dieťa počas písania úloh. Svoj účel tu má aj stolná lampu, ktorá bude vo večerných hodinách veľmi potrebná, aby si dieťa nekazilo oči.

Tip: Lampu umiestňujte podľa toho, z akej strany dieťa píše. Ak je pravák, mala by to byť ľavá strana a naopak.
 

Čo všetko ešte vziať pri jeho kúpe do úvahy?

  • Výška stola – tento faktor predstavuje jeden z najpodstatnejších parametrov, pretože závisí od veku  dieťaťa, najideálnejšie je prispôsobiť výšku stola dieťaťu a jeho výške.
  • Typ stola–aktuálne je na trhu možné nájsť naozaj veľké množstvo detských písacích stolov. Je možné rozhodnúť sa pre klasický, rohový alebo napríklad rastúci stolík.
  • Požadovanú veľkosť a rozmery – samozrejme typ stola hovorí aj o jeho veľkosti a rozmeroch. Stôl by mal byť hlavne priestranný a poskytnúť dieťaťu dostatok priestoru pre školské pomôcky a písacie potreby, či počítač alebo lampu.
  • Účelovosť – písací stôl by nemal byť len dizajnérskym kúskom nábytku, ale hlavne by mal mať svoj účel a byť praktický, ako sme už spomínali aj hore vyššie. Od dieťaťa sa niekedy vyžaduje veľké množstvo pomôcok, ktoré potrebuje niekde systematicky odložiť. Niektoré typy stolov majú miesto určené špeciálne aj pre počítač alebo notebook. Nezabudnite následne aj na vhodný výber stoličky.
     

Výškovo nastaviteľný stolík

Ak by ste chceli ušetriť nejaké peniaze a zaobstarať dieťaťu kvalitný stolík, ktorý sa prispôsobí jeho veku a výške, môžete siahnuť aj po variante výškovo nastaviteľného stolíka. Ide však o väčšiu investíciu, môže sa ale časom viac vyplatiť. Tento stôl vyniká najmä v tom, že sa vždy prispôsobí výške dieťaťa a nemusíte ho tak po čase vymieňať.

Zdroj foto: pixabay.com