Máte doma kanceláriu? Prispôsobte ju vašim požiadavkám

Organizovanie pracovného prostredia nielen vizuálne pohladí vaše oko, rovnako môže napomôcť k vyššej produktivite a zníženiu stresu. To ako si prispôsobíte pracovný priestor, ovplyvní aj plnenie vašich pracovných cieľov.

Neporiadok na stole môže signalizovať mozgu, že je potrebné pracovať aj navyše. Keď sa začnete cítiť zavalení prácou a následne pod tlakom, nastáva stresová reakcia. Usporiadanie pracovného priestoru dokáže znížiť frekvenciu reakcie na stres a dať vám pocit kontroly.
 

Tipy na organizáciu pracovného stola

Pracovný stôl by mal byť postavený na základe umiestnenia okien. Jeho miesto by malo poskytovať dostatočnú intenzitu denného svetla, ale priamy dopad svetla môže zas namáhať oči a zhoršiť čitateľnosť z monitora.

Pracovná plocha by mala byť priestranná, aby ste mohli na ňu uložiť počítač alebo notebook a rovnako aj potrebné dokumenty alebo iné práce či skriptá. Minimálna šírka stola by mala byť preto aspoň 120 cm. Stôl si nakoniec môžete spestriť napríklad nejakým kvetom a doplniť ho o rôzne dekorácie a doplnky.

Súčasťou vášho pracovného stola by malo byť aj dostatočné množstvo zásuviek pre odloženie malých drobností. Nezabudnite umiestniť v blízkosti stola aj odpadkový kôš, tlačiareň prípadne skartovačku. Všetky káble od počítača alebo monitora schovajte pod stôl prípadne za neho.
 

Dôležité je aj správne sedenie

Keď už máte pracovný stôl prispôsobený všetkým požiadavkám, treba myslieť aj na správne sedenie. Ku pracovnému stolu určite nebude stačiť stolička z kuchyne. Ideálna kancelárska stolička by mala byť ergonomická, nastaviteľná vo všetkých smeroch. Umožní nastaviť uhol opierky pre hlavu a výšku pre opierku na ruky.

Takáto stolička poskytne sedenie v správnej polohe a dobrú stabilitu pre krk a chrbticu, vďaka čomu nebudú trpieť. Myslite aj na to, že pri sedení by ste na monitor mali pozerať priamo, nie z istého uhla.

Organizácia je pri práci z domu naozaj kľúčová. Domáca pracovňa nemusí napodobniť vzhľad kancelárie, ale mala by v nej vládnuť hlavne príjemná domáca atmosféra, ktorá vás naplní k prirodzenému skĺbeniu ako pracovného aj súkromného života. Nikto predsa nebude správne fungovať v neusporiadanej domácej kancelárii.
 

Na záver jedna rada, ako neprepadnúť lenivosti

Nasadenie kolegov v práci môže motivovať ku vyššiemu výkonu. Doma vás to môže viac lákať ku zapnutiu obľúbeného televízneho programu, hranie sa s domácim miláčikom alebo ku akejkoľvek inej činnosti.Treba si uvedomiť, že práca z domu nie je zábava a že sa od každého očakáva reálny výkon. Po odpracovaní si ako odmenu tieto aktivity užijete skôr ako napríklad kolegovia, ktorých ešte čaká cesta z práce.