Aký kancelársky papier je vhodný pre vašu tlačiareň?

Medzi najvyhľadávanejšie kancelárske potreby patrí kancelársky papier. Vedeli ste, žezáleží aj najeho výbere? Má výrazný vplyv na kvalitu tlače, náklady na tlač, opotrebovanie vašej tlačiarne a teda jej životnosť.

Ako vybrať papier do tlačiarne?

Kancelársky papier je dôležitou súčasťou každodennej práce nielen v kancelárii. Využívame ho na kreslenie, písanie, ale predovšetkým pre tlačenie dôležitých dokumentov. Pred kúpou papiera by ste sa mali zamyslieť nad účelom, za akým ho budete používať.  Vo väčšine prípadov je dôležité zamerať sana jeho kvalitu. Tá sa odvíja od niekoľkých faktorov.

Technický parametre papiera

Kvalita papiera sa dá zistiť aj na základe technických parametrov. Každý xerografický papier by mal obsahovať tzv. „technický list“.

Kancelárske papiere sú rozdelené do troch tried – A,B,C. Papier triedy C je bežne dostupný na trhu a najviac využívaný na základe ceny. Väčšinou skrýva v sebe nižšiu kvalitu. Slúži na čiernobielu tlač dokumentov pri používaní bežných monofunkčných tlačiarní.

Pre náročnejšiu a vysokorýchlostnú tlač sa odporúča papier strednej kvality - triedy B. Ideálny pre veľkoobjemovú tlač alebo kopírovanie interných dokumentov. Tento typ papiera je vhodný pre laserové, atramentové a multifunkčné tlačiarne.Slúži ako pre čiernobielu aj farebnú tlač dokumentov.

Papier triedy A sa vyznačuje vynikajúcou kvalitou. Je určený pre monochromatickú, farbenú tlač, ofsetovú tlač alebo pre kopírovanie. Vyniká vysokou belosťou, vysokou priehľadnosťou a hladkosťou po celom povrchu. Je často používaný na oficiálnu komunikáciu, vhodný na prezentačné účely a je ideálny pre tlač manuálov, interných dokumentov atď.

U nás najpredávanejší papier v danej kvalite:

 

Ďalšie dôležité parametre:

  • gramáž – ide o hmotnosť, akú papier obsahuje o veľkosti 1m2, pohybuje sa v rozmedzí od 80g/m2 až po 300g/m2(ideál je od 120-200g/m2), najmenšia váha pre bežný kancelársky papier, stredná pre tlač letákov a najvyššia pre tlač pozvánok či iných reprezentačných materiálov, kde je podstatná pevnosť papiera
  • jas –čím vyšší jas, tým kontrastnejšia tlač a jasnejšie výtlačky, najčastejšie je používaná jasnosť 80-100 (vyššie číslo predstavuje jasnejší papier)
  • priehľadnosť–opacita je schopnosťou papiera neprepúšťať svetlo, táto hodnota je podstatná najmä pri obojstrannej tlači
  • textúra–papier môže byť lesklý alebo matný, matný sa využíva pri tlači katalógov, lesklý pri tlači fotografií, obidva typy však môžu mať rovnaké využitie, pre laserové tlačiarne je najvhodnejší hladký papier, pri atramentových je to textúrovaný
  • belosť –vyššia hodnota belosti predstavuje vyššiu svetlosť,na belosť papiera je dôležité zamerať sa pri farebnej tlači
  • vlhkosť – papier by mal byť položený na mieste, kde bude spoľahlivo ochránený pre vlhkosťou

Zdroj foto: https://stocksnap.io