Pečiatky predtým a dnes

V niektorých kultúrach sa na výrobu pečiatok používali kusy kože vyrezané do tvaru otlačku. V Indii boli klasické pečiatky vyrábané z bahna, farebné zase z ovocia alebo kvetín. Pečiatky neskôr existovali aj vo forme pečatidiel. Častokrát ich predstavovali šperky, napríklad ako prstene alebo prívesky. Otláčali sa do roztopeného vosku, čím zanechávali údaje na dokumentoch. Mali veľmi vysokú hodnotu.

Na začiatku 19.storočia sa pri výrobe guma ešte nepoužívala. Využívané boli materiály ako meď, oceľ, niektoré zliatiny a v niektorých prípadoch aj drevo. Prvá mechanická kovová pečiatka však vznikla až v roku 1860. Gumová pečiatka vznikla približne pred päťsto rokmi a postupne sa rozšírila do celého sveta. Aktuálne je najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom pre vytvoreniu odtlačka pečiatky.

Ktorá firma sa pri výrobe najviac preslávila?

Pečiatky sa stali trendom v každej spoločnosti. Niet sa čo čudovať, keďže dennodenne uľahčujú mnohým ľuďom veľké množstvo práce. Do dejín histórie výroby pečiatok sa najviac zapísala rakúska firma Trodat. Ako prví začali pri výrobe využívať plasty vďaka čomu vznikla prvá samofarbiaca pečiatka.V roku 2005 spolu s firmou Trotec predstavili technológiu na výrobu farebných pečiatok. Tie si veľmi rýchlo vybudovali svoje miesto na trhu.

Druhy pečiatok

V súčasnosti je možné nájsť niekoľko druhov pečiatok. Vybrať si môžete pečiatky plastové, samootláčacie s atramentom, drevené ručné a ich rôzne veľkosti alebo farebné pečiatky. Rovnako nájdete pečiatky číselné, dátumové, skladačkové alebo reliéfne či mnohé iné. Fantázii sa tu medze nekladú. Najdôležitejšie je, aby pečiatka spĺňala svoj účel – veď stále má svoje uplatnenie aj v elektronickej dobe.

Aj pečiatka môže byť eko

Firma Trodat ponúka pestré portóflio produktov. Jedným z najznámejších výrobkov sú Trodat printy 4, ktoré sa stali prvou pečiatkou nezaťažujúcou životné prostredie. Ak ste zástancami prírody, práve táto voľba bude pre vás tou pravou.